• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
DERNEĞİMİZİN MİSYONU VE GELECEK

DERNEĞİMİZİN MİSYONU VE GELECEK

 

Sevgili üye ve hemşerilerimiz, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlarım…

Dernek web sitemizi kurma aşamasında sizlere yazmıştım ve zaman zaman yazacağımı belirtmiştim. Ancak tüm dünya ve ülkemizin başına bela olan corona virüs pandemi hali hayatımızı tümünden etkiledi ve bir çok işimizi ötelemek zorunda kaldık.

Bilindiği üzere 2014 yılında yüksek bir dayanışma ruhu ile  kurulan derneğimiz; üyeler ve hemşerilerimiz arasında  Kültür ve Sosyal dayanışmayı güçlendirme amacı yanında, derneğimiz ayrıca  yöresel ve bölgesel misyonlar üstlenmektedir. Derneğimiz sadece Yalımkaya Köyü’nü temsil etmeyip, tüm çevre akraba köyleri de kapsamaktadır. Yoğun akrabalık ilişkileri nedeni ile kısaca tüm “Sündiken Dağları” yöresini kapsamaktadır. Yaptığımız tüm etkinliklerdeki söylemlerimiz hatırlandığında, “yöremiz ve bölgemiz” vurgusuna dikkat edilmiştir.

Derneğimiz; sadece yöre ve bölge ile sınırlı kalmayıp,  Mihalıççık, Bozan, Alpu,  Beylikova, merkezinde ve köylerinde, Eskişehir de yaşayan(Emek, 71 evler, Gündoğdu, Orhangazi  ve diğer mah.) hemşerilerimizin günlük hayatları ile de ilgilidir. Uzak şehirler(İstanbul) ile ilgili temaslarımız vardır.

Derneğimiz; Yalımkaya Koop ve  Başkanı Yaşar Ol’un desteği ile,  Kültürel ve Sosyal dayanışmanın yanında, yöremizin ve  bölgemizin “tarımsal potansiyeli” ve “turizm potansiyeli” üzerine taslak proje ve  çalışmalar yaparak ilgili makamlar ile görüş alışverişi düzeyinde girişimlerde bulunmuş ve “hayata geçirilebileceği-olabilirliği” anlamında olumlu övgüler almıştır.

Bu konuları sırası ile sizlere aktarmaya devam edeceğim. Birinci konu; KIRSAL KALKINMA.

Bizim yıllardır her etkinliğimizde değindiğimiz, kırsal kalkınmanın ve tarımsal  üretimin önemi, corona pandemi  sürecinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Şimdi tarımsal  üretime ve hayvancılığa yeniden dönme zamanı. Yöremizde köylerinde yeri yurdu olan tüm hemşerilerimizin  kendi çapında plan program yapıp köyü ile bağlarını yeniden kuvvetlendirmesi gerekiyor. Geleceğimiz ve çocuklarımız için bu şart.

Önümüzdeki hafta “KIRSAL KALKINMA” da olmaz ise olmazı,  Tarımsal  Kalkınma Kooperatiflerinin önemini daha ayrıntılı bir biçimde ele alacağım. Sevgiyle kalın. 21.06.2020.Bayram Yumrukaya
Okunma Sayısı: 528


3.238.107.166
YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yalımkaya Çevre Köyleri Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği

© Copyright 2020  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top